MySQL Repair Table

Bu konuda yazı yazmayacaktım.,

Çağrı ERSEN in Blogunda da MySQL Repair MyISAM Table – BozulmuşTabloların Onarılması yazısını görünce bende  bu konuda yazayım dedim.

2 Mayıs 2011 tarihinde Truva Linux Forumumuza Login olamaz hale gelmiştik Bir biçimde Mysql forum dbmiz hasar görmüştü ?

forum_hata

 

 

 

 

 

 

 

 

Önce Sunucu sahibi arkadaştan forum db sinin Sql halini rica ettim Kendisi şifreleri bilmediği için sql olarak yedek alamayacağını söyledi. Bende tarbal olarak yedek rica ettim. evde kullandığım desktop pcme Mysql db yi kurduktan sonra başladım incelemeye.
root@angelina:~# mysqldump -u root -p truva_emir>/yedek
Enter password:
mysqldump: Got error: 144: Table './truva_emir/smf_log_floodcontrol' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed when using LOCK TABLES
root@angelina:~#

 

evet db nin smf_log_floodcontrol tablosu bozulmuştu. phpmyadmin ile yerel sunucumdaki crash olan tabloyu onardım. 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi işe asıl sunucu üzerindeki forum db sinin onarılmasına gelmişti. Tolun kardeşim saolsun db üzerindeki kullanıcıya kısıtlı erişim vermiş. Yani db yi görmeye iznim yok. Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere db yi görmeye hakkımız yokmuş :) 

 

 

 

 

 

 

 

Çözüm yine phpmyadmin üzerinden sql sorgusu çalıştırmakta buldum.

Mysql Sorgusu ile Problem çözüldü ve crash olan tablo onarıldı.

Faydalı olması dileğiyle.

 

 

 
caylakpenguen
caylakpenguen

Truva Linux takımıyla 2006'da tanışan "Çaylak Penguen" -BASH- betiklerine bayılır. Truva'nıñ çekirdek derleme işleri ile çalışan cd tasarımıyla uğraşmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme