29Ekim Açık Kaynak açılış Akademik Bilişim 2012 Akademik Bilişim 2012 Uşak akgül all Alt+Ctrl+Delete altlinux Anatolya installer apache apache2 arm AtlantiS autoindex backup bağlantı banana bash bash script belediye betik bind9 boot bootloader bootparametre böl burg cache canlicdrom cdrom centos CHKUSER chrome clone clonezilla CloneZilla ile Remote Disk Clone işlemi cron crontab çöp dd denizaltı denizaltı kablo Desteği destek Dil Disk disk eklemek disket dizin şifreleme django djb dkim dns DNS sistemi docker Domain download drbl dvd e-posta eğitim eklenti EniXma eposta eQmail esxi ev ev almak fail2ban fake fakemail feed feedbro ffmpeg find Firefox format fortran free FreeBSD freenas ftp full backup Gazze Genel Gentoo Getgnu.org gezegen git github gitweb Gmail gnupg Gökşin Akdeniz görev Görsel gpg grub grub2 günlük Güvenlik Hacker harddisk hizmet hosting id_rsa imap index indimail indir internet ipv4 ipv6 iso israil İşletim Sistemi kablo KAMP kernel kernellogo kesin çözüm key klonlamak komut konsol koruma lampp. httpd lilo link linux liste listeci listmanager live livecd LKD loader login logo LVM mail mail hosting Mail-in-a-Box mailcow mailman mailserver mandriva-tr.org matrax Mint mirror mlmmj modül MTA multisite mustafa akgül Mustafa Akgül Özgür Yazılım Yaz Kampı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müteahhit mx MySQL netinternet Netqmail network nfs nginx ngrok not.py online radyo opendkim openssl önyükleme özgür yazılım panel pano pardus parola paste patch paylaşım pdf perl pfsense pfsense full backup phpmyadmin pi plan Planet planetplanet plesk pop3 poste.io postfix postfixadmin proje proxy putty python qmail qmailtoaster randmap Ras webserver Raspberry pi Raspberry Pi raspi rawdisk recovery remote repository resim resimler rss rsync rsyncd rsyncd etiketi s/qmail Saldırı Samba screen script sendonly smtp server senronizasyon server servis shell sistem Slackarm slackware Slackware slackware-live slackware.org.tr slackware arşiv httrack truva linux hatıralar slacky.eu SMF SMF türkçe karakter problemi smtp sosyal ağ spam spf sql backup sqlite sqlite3 sqlite3 to wordpress ssh ssh_key ssh-key SSL ssl sertifika subversion sudo sunucu svn swap swapfile syslinux system system images şifreleme takasfile Tatil Tavuk Teneke Kebabı Tenekede Tavuk theme thunderbird TightVNC tmux Tokat Kebabı tokat kebabı sobası etiketi Trash Trash-cli Truva Linux truvalinux Turkcell tuxweet Türkçe türkiye ubuntu unban UNIX uzak varnish veri Virtualbox vmware Vodafone vps Vsftp vsftpd Wampp web Web server web Sunucu webp webserver webserver Akıllı Tahta wget WINN Windows wordpress Wordpress wordpress multisite www xampp Xnest yansı yansılama yansılamak yapıştır yazmak Yedekleme Yemek zulüm

Postfix ile Gmail SmartHost tanımlaması

Geçtiğimiz günlerde kurduğum bir sunucu uyarı emaillerini göndermeyince meraklanıp sistemi kontrol ettim. Sistem gayet güzel çalışmakla beraber mail loglarını inceleyince Türk telekom’un 25. portu kapatıp 587 üzerinden email trafiğine izin verdiğini hatırladım. Kurduğum sunucu varsayılan olarak Postfix sunucu kullanmakta. Postfix’de bildiğiniz üzere Sendmail’e birebir uyumlu, fakat birçok noktada daha üstün olan bir sunucu yazılımı.

Sistemi bozmamak adına (biraz da tembellikten :) ) Postfix’i kaldırıp yerine Sendmail kurmak yerine Postfix ile bunu nasıl çözebileceğimi düşündüm ve 587 port üzerinden yayın yapan Gmail aklıma geldi. Gmail’i mevcut kullanıcı bilgilerimle Relay Host olarak tanımlayıp sorunu çözebilir, ayrıca hazır sistem üzerinde çok fazla değişiklik yapmadan işimi çözebilirdim. Böylece araştırmaya koyuldum ve yaklaşık 15 dakika içerisinde sorunlarım bitmişti :)

Öncelikle, Posfix üzerinde relayhost tanımlamak müthiş kolay, fakat Gmail TLS ile çalıştığından bu biraz daha vakit alan bir işlem oldu.
TLS için bir CA sertifikasına ihtiyacınız var, fakat Gmail sizden orijinal bir sertifika istemiyor yani kendi CA’nızı kullanabilrisiniz. Bu noktada CentOS kullanıcı iseniz daha da kolay, çünkü CentOS hazırda bir CA ile geliyor. Dosyamız /etc/pki/tls/certs/ca-bundle.crt . Siz de kendi dağıtımınızın dokümantasyonuna bakarak bir CA oluşturabilir ya da hazır CA’nızı kullanabilrisiniz.

Ayrıca /etc/postfix içerisinde sasl_password diye bir dosya oluşturun ve içerisine kullanıcı oturumu açacağınız Gmail hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini yazın (aradaki boşluk 1 tab karakteridir ve kullanıcı adı şifre arasında “:” işareti vardır):

smtp.gmail.com:587 kullanici@gmail.com:sifre

Bu dosyayı kaydedin ve main.cf yi açın. Dosyanın altına şu satırları ekleyin:
relayhost = smtp.gmail.com:587
smtpd_sasl_auth_enable = yes
smtpd_sasl_path = smtpd
smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/sasl_password
smtp_sasl_type = cyrus
smtp_sasl_auth_enable = yes
smtp_cname_overrides_servername = no
smtp_sasl_security_options = noanonymous

smtp_use_tls = yes
smtp_tls_CAfile = /etc/pki/tls/certs/ca-bundle.crt

smtp_tls_CAfile değeri olarak kendi CA sertifikanızı vermeyi unutmayın.

postmap hash:/etc/postfix/sasl_password

komutu ile dosyayı hashleyin ve

postmap -q smtp.gmail.com:587 /etc/postfix/sasl_password

çıktısının kullanıcı adı ve şifreniz olduğuna emin olun.

Herşey yolunda ise postfix reload ile postfixi yeniden başlatın. Test etmek için sistem üzerinden bir email gönderin ve log dosyalarını kontrol edin. Herşey yolundaysa zaten test maili de yerine varmış olacaktır, aksi halde loglar size sıkıntıyı anlatacaktır

Kaynak Site : https://itseyirdefteri.wordpress.com/2010/07/06/postfix-ile-gmail-smarthost-tanimlamasi/
Labels: , , ,

Yorum Gönder

[blogger][facebook][disqus][spotim]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.