29Ekim Açık Kaynak açılış Akademik Bilişim 2012 Akademik Bilişim 2012 Uşak all Alt+Ctrl+Delete altlinux Anatolya installer apache apache2 arm AtlantiS autoindex backup bağlantı banana bash bash script belediye betik bind9 boot bootparametre böl cache canlicdrom cdrom centos CHKUSER clonezilla cron crontab çöp denizaltı denizaltı kablo Desteği destek Dil disket dizin şifreleme django djb dkim dns DNS sistemi Domain download drbl dvd e-posta eğitim eklenti EniXma eposta eQmail esxi ev ev almak fake fakemail feed ffmpeg find Firefox fortran free FreeBSD freenas ftp Gazze Genel Gentoo Getgnu.org gezegen git github gitweb Gmail gnupg Gökşin Akdeniz görev Görsel gpg grub grub2 günlük Güvenlik Hacker harddisk hizmet hosting id_rsa imap index indimail indir internet ipv4 ipv6 iso israil İşletim Sistemi kablo kernel kernellogo key komut konsol koruma lampp. httpd lilo link linux liste listeci listmanager live livecd LKD loader login logo mail mail hosting mailman mandriva-tr.org matrax Mint mirror mlmmj modül MTA multisite Müteahhit mx MySQL netinternet Netqmail network nfs nginx ngrok not.py online radyo opendkim openssl önyükleme özgür yazılım panel pano parola paste patch paylaşım pdf perl phpmyadmin pi plan Planet planetplanet plesk pop3 postfix proje proxy putty python qmail qmailtoaster Ras webserver Raspberry pi Raspberry Pi raspi rawdisk recovery remote repository resim resimler rss rsync rsyncd rsyncd etiketi s/qmail Saldırı Samba screen script senronizasyon server servis shell sistem Slackarm slackware Slackware slackware-live slackware.org.tr slackware arşiv httrack truva linux hatıralar slacky.eu sosyal ağ spf sql backup sqlite sqlite3 sqlite3 to wordpress ssh ssh_key ssh-key SSL ssl sertifika subversion sunucu svn swap swapfile syslinux system system images şifreleme takasfile Tatil Tavuk Teneke Kebabı Tenekede Tavuk thunderbird TightVNC tmux Tokat Kebabı tokat kebabı sobası etiketi Trash Trash-cli Truva Linux truvalinux Turkcell tuxweet Türkçe türkiye ubuntu UNIX uzak varnish veri Virtualbox vmware Vodafone vps Vsftp vsftpd Wampp web Web server web Sunucu webserver webserver Akıllı Tahta wget WINN Windows wordpress Wordpress wordpress multisite www xampp Xnest yansı yansılama yansılamak yapıştır yazmak Yedekleme Yemek zulüm

VMWARE ESXI ONLINE YEDEKLEME VE FREENAS KURULUMU


 

VMWARE ESXI ONLINE YEDEKLEME VE FREENAS KURULUMU

 Kaynak site: http://ahmetorhan.com/vmware-esxi-online-yedekleme-freenas-kurulumu/

 

Bilgi işlem yöneticilerinin en korkulu rüyası günün birinde sunucularının çökmesi yada herhangi bir sebep sonucu erişilemez olmasıdır. Onlarca telefon kuyrukta bekler, çökmenin travmasıyla ömrünüzden birkaç yıl yemiş olmasına rağmen telefonda sakin sakin durumu anlatmaya çalışırsınız ..

Yazılımsal bir çökme ise elinizde daha önceden almış olduğunuz disk imajlarına güvenirsiniz ve dün geceki yedeğe. İmajı geri getirmeniz ve yedekteki dosyaları restore etmeniz en iyi ihtimalle tüm gününüzü alabilir. Eğer ki donanımınızda bir sorun oluştuysa durum daha vahimdir. Kullandığınız server yerine bir server temin etmeniz gerekir ve imaj dosyalarını bu servera yükleyemeyeceğinize göre(aynı donanım olmaması durumunda) yeniden kurulum yaparsınız ve active directory olan bir sistemde eğer ad yedekleri de çalışmıyorsa tüm terminalleri elle tekrar domaine sokmanız gerekir ki bu durumda birkaç gün sistemi tam olarak toparlayamazsınız.

Çökme bir kere başınıza geldiğinde aksiliklerinde üst üste geldiğini görmek pek vaktinizi almaz. Son aldığınız imajın çalışmaması, active directory system state yedeğinin sorun çıkarması(kesinlikle %100 güvenmeyin). Yedeklerin çok uzun sürede restore edilmesi vs..vs..

Kritik uygulamaların çalıştığı sistemlerde bu tür felaket senaryolarına karşı cluster mimarisi kurulur. Sunuculardan birinin çökmesi durumunda diğer sunucu görevi devralır ve sistem kesintisiz çalışmaya devam eder(high availability) .

Diyelim ki 100-200 bilgisayardan oluşan bir sisteminiz var ve orta ölçekli bir kuruluşsunuz. Active/Passive cluster mimarisini sisteme kurmak istiyorsunuz, bunun için iki sunucu ve Fc-SAN donanımlarına ödeyeceğiniz miktar 20-30 bin dolar arasındadır. Bu miktar birçok orta ölçekli kurumun bütçesini aşacaktır.

Sunucularınızın ve datalarının yedeğinin alınmasını bir çökme durumunda alınan yedekten herhangi bir sunucu donanımı ile sisteminizi geri yüklemek ve bu işlemi en fazla 10 dk yapmak için aşağıdaki yöntemi kullanabiliriz.

Mimarimiz şu şekilde.

Bu mimaride vmware esxi(ücretsiz) ile sanal sunucuları kuracağız ve yedeklerini nas üzerine alacağız. Sistemin çökmesi durumlarda ise başka bir sunucudan nas üzerindeki server imajlarını attach ederek sistemleri çalıştıracağız. Tabiki nas tcp/ip üzerinden 1gbit bağlantı ile erişim yaptığından dosya yazma ve okumalarda yavaşlık olacaktır.

1. FREENAS KURULUMU

Freenas ile iscsi protokolünü kullanarak bir SAN (Storage Area Network) kurulumu yapacağız. Freenas kurulumu yapılacak olan sunucu(ya da pc) disk okuma yazma performansı açısından değerlendirilmeli ve kullanılacak diskler buna göre seçilmelidir.

“San ve Nas kavranları bazı durumlarda birbiriyle örtüşür hale geldi.

Örneğin freenas NAS yönetim yazılımı, iscsi ise bir SAN protokolü. Bu nedenle oluşturduğumuz yapı esasında SAN dır.”

 1. http://freenas.org/downloads adresinden uygun ortam dosyasını indirip freenas kurulumu yapalım. (Biz uygulamamızda vmware üzerine kurduk. 120 gb sanal disk alanı tanımladık.)
 2. Freenas’a ip üzerinden erişelim. (ip adresi freenas kurulu sistemin konsolunda yazıyor).

4. Storage için kullanılacak Diski seçiyoruz.

Preformatted file system den ZFS storage pool device seçiyoruz

5. Disks – ZFS – Virtual Device -Add Device

 1. Virtual Device ekliyoruz.

 1. Disks – ZFS – Managment – Addpool8. Services- iSCSI Target

9. Services-iscsi target- Portals -Add

10 Services-iSCSI Target- Initiators -Add

11. Services – iSCSI Target – Targets – Extend – Add Extend

12. Services – iSCSI Target – Targets – Target – Add Target

 1. Extent ve Target Görünümü

 1. iSCSI Base name değerini değiştirip save and restart diyoruz ve kurulumuz tamam.

VMWARE YAPILANDIRMASI

 1. Oluşturduğumuz iscsi targeti vmware de ekliyoruz.

 1. iscsi Initiator Properties – Dynamic Discovery – Add

 1. Iscsi Target Adaptörlerini ara.

 1. Storage olarak ekle

Sonraki adımda Storage için bir isim belirliyoruz(Örn : exsan ) ve kurulumu tamamlıyoruz. Artık Vmware esxi sunucumuz oluşturmuş olduğumuz iSCSI – SAN veri deposunu /vmfs/volumes/exsan(storage ismi) olarak görecektir.

Yedeklerimizi bu path üzerine aldıracağız.

Vmware esx sürümünde vmotion tekniğini temel alarak sanal sunucu ve disklerimizi istediğimiz sunucuya taşıyabiliyoruz, çökme durumunda sunucular otomatik olarak storage üzerindeki imajları attach ederek çalışmaya devam ediyor ve fiziksel sunucular arasında yük dengeleme yapılabiliyor. Ancak başta da dediğimiz gibi lisans ücretlerinin fazla olması ve böyle bir yatırım yapamayacak olmamızdan dolayı biz esxi sürümü üzerinde çalışmakta olan bir sanal sunucunun online yedeğini nasıl alacağımıza bakacağız.

Esxi kurulumunun yapıldığını ve sanal sunucuların kurulduğunu varsayarak devam ediyoruz.

1. Vmware karşılama ekranında Alt+F1 e basıyoruz. (Karşılama Ekranı için Alt+F2)

2. unsupported yazıyoruz

3. Parola bilgisini giriyoruz ve karşımıza konsol çıkıyor. (~#) 4. Online yedekleme için GhettoVCB.sh scriptini indiriyoruz.

5.

~# wget http://communities.vmware.com/servlet/JiveServlet/download/8760-49-32036/ghettoVCB.sh

6.

# cat ghettoVCB.sh

(Eğer ghettoVCB.sh içerisindeki satırların sonunda ^M karakteri varsa script çalışmayacaktır. Bu karakter windows new line’ı tanımlar.)

7. Şimdi Script içinde birkaç küçük değişiklik yapacağız.

# vi ghettoVCB.sh

LAST_MODIFIED_DATE=11/14/2009

# vm sanal sunucu dosyalarının yedekleneceği yol. Oluşturduğumuz SAN’ a yedekliyouz

VM_BACKUP_VOLUME=/vmfs/volumes/exsan/vmyedek DISK_BACKUP_FORMAT=zeroedthick

# Yedekleme geçmişi.

VM_BACKUP_ROTATION_COUNT=3

# Yedek almadan önce sanal makineyi kapat.

# 1=on, 0 =off

POWER_VM_DOWN_BEFORE_BACKUP=0

Sadece bu değişikleri yapmamız yeterli

8. Dosyayı çalıştırılabilir yapalım.

# chmod +x /vmfs/volumes/deppo/ghettoVCB.sh

 1. Hangi sanal sunucuların yedekleneceği bilgisini vermedik. Bunun için bir dosya oluşturup yedeklenmesini istediğimiz sanal sunucu inventory isimlerini yazıyor.

Windows 2003 Server Ent ve Freebsd 7.2 sanal sunucularımın yedeklenmesini istiyorum.

# vi yedek_liste

Windows 2003 Server Ent

Freebsd 7.2

 1. Yedeklemeyi başlatalım

# /vmfs/volumes/deppo/ghettoVCB.sh -f yedek_liste

Bu işlemleri zamanlanmış görev olarak yapmak için

/etc/rc.local dosyasının sonuna aşağıdaki satırları ekliyoruz ve reboot ediyoruz. (Pazartesi-cumartesi arasında her gece 12 de yedek alacak)

/bin/kill $(cat /var/run/crond.pid)

/bin/echo “0 0 * * 1-6 /vmfs/volumes/deppo/ghettoVCB.sh -f /vmfs/volumes/deppo/yedek_liste > /vmfs/volumes/deppo/ghettoVCB-yedek-\$(date +\\%s).log” >> /var/spool/cron/crontabs/root /bin/busybox crond

.

Eğer ki, cron yerine Windows altında zamanlanmış görev olarak yedekleme yapmak istiyorsanız vmware üzerindeki ssh servisini aktif hale getirip aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 1. Ssh servisini aktif hale getirmek için : http://www.yellow-bricks.com/2008/08/10/howto-esxi-and-ssh/
 2. http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/plink.exe adresinden programı indirelim
 3. plink.exe dosyasını c:\ altına kopyalayalım ve aşağıdaki komutu çalıştıralım. Bu sayede vmware’e ssh ile bağlanıp yukarıdaki yedek alma komutunu giriyoruz. Plink’in güzel tarafı ise bunu tek satırda yapabilmemiz

c:\plink.exe -l root 192.168.0.9 -pw vmparolanız /vmfs/volumes/deppo/ghettoVCB.sh –f /vmfs/volumes/deppo/ghettoVCB.sh -f yedek_liste

Artık bu komutu Windows altında zamanlanmış görev olarak çalıştırabilirsiniz.

Yedekleme işlemi bittikten sonra başka bir sunucuya Vmware esxi kurulumu yapıp, oluşturduğumuz iscsi targetı ekleyebilir ve buradaki yedeklenen dosyayı attach ederek herhangi bir felaket anında sistemin diğer sunucudan çalışmasını sağlayabiliriz.

Yedek Sunucumuz : esxi2 esxi2 de Storage Adapter ve iscsi storage eklenmiş durumda iken Freenas üzerindeki sanal sunucu dosyasını attach ediyoruz(Add Ito Inventory) ve windowsumuz artık yeni sunucuda çalışıyor.

Kaynaklar:

http://www.freenas.org http://communities.vmware.com/docs/DOC-8760

Ahmet orhan 

ahmetorhan@yahoo.com

This is the most recent post.
Önceki Kayıt

Yorum Gönder

[blogger][facebook][disqus][spotim]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.